Małe firmy są zwinne i szybko reagują na nowe realia rynkowe. Mimo, że cyfryzacja działalności jest łatwiejsza w przypadku małych firm, zbyt szybkie tempo może narazić je na zagrożenia, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego.
1. Blokuj złośliwe witryny.
Możliwe jest skonfigurowanie komputerów i telefonów w taki sposób, aby automatycznie blokowały dostęp do najbardziej znanych złośliwych witryn. Użyj narzędzia DNS (Domain Name System), będącego swego rodzaju katalogiem niebezpiecznych stron internetowych. Ten darmowy katalog informuje Cię, gdy próbujesz połączyć się ze złośliwą stroną.
2. Korzystaj z menedżera haseł i uwierzytelniania dwuskładnikowego.
Wielu użytkowników wie, że hasło można łatwo ukraść, odgadnąć lub skompromitować. Mimo to ataki na hasła są nadal powszechne. Używanie silnego, unikalnego hasła (takiego, które nie powtarza się z jednego narzędzia do drugiego) jest doskonałym sposobem na zabezpieczenie się. W ten sposób, nawet jeśli hasło zostanie zhakowane, haker będzie miał dostęp tylko do jednej usługi.
Aby zgrupować te unikalne hasła razem, użyj menedżera haseł. Narzędzie to sugeruje wysoce bezpieczne hasła i gromadzi je w wirtualnym sejfie. Menedżery haseł są regularnie używane przez firmy.
Jeśli to tylko możliwe, korzystaj z uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA) dla swoich kont internetowych. Proces 2FA zapewnia dodatkową warstwę bezpieczeństwa, wymagając dwóch dowodów na to, że jesteś osobą próbującą zalogować się na swoje konto. Może chronić Twoje konto, nawet jeśli Twoje hasło zostanie złamane. Zainstaluj również łatwe w użyciu aplikacje 2FA na urządzenia mobilne.
3. Aktualizuj swoje aplikacje.
Upewnij się, że zawsze pracujesz na najnowszych wersjach swojego oprogramowania. Jeśli wyskakujące okienka z aktualizacjami lubią wyskakiwać w środku dnia pracy, ważne jest, aby je zainstalować, ponieważ chronią Cię przed cyberatakami, gdyż hakerzy uwielbiają celować w przestarzałe oprogramowanie. Aktualizacja systemu operacyjnego i aplikacji znacznie utrudnia dostęp do Ciebie.
Zaplanuj aktualizacje, kiedy wiesz, że nie będziesz korzystać z komputera, np. w nocy lub w przerwie na kawę. Są one znacznie mniej prawdopodobne, aby zakłócić pracę.
4. Utwórz kopię zapasową swoich danych.
Istnieje możliwość odzyskania danych po atakach cybernetycznych, takich jak ransomware, których celem są dane przechowywane na serwerach. Ransomware to złośliwe oprogramowanie, które próbuje uniemożliwić użytkownikom dostęp do ich danych lub urządzeń. Następnie oprogramowanie żąda zapłacenia okupu w celu przywrócenia dostępu. Ransomware po raz pierwszy pojawił się około 2012 roku.
Codzienne tworzenie kopii zapasowych danych na zewnętrznych serwerach pozwala zignorować te ataki i mieć stały dostęp do duplikatu danych. Pozwala to jednak również zabezpieczyć ją przed innymi zdarzeniami i chronić majątek firmy.
5. Skorzystaj z bezpłatnych zasobów dotyczących bezpieczeństwa cybernetycznego dla małych firm.
Poświęć czas na przejrzenie przewodników dotyczących bezpieczeństwa cybernetycznego małych firm, które pomogą Ci ustalić priorytety działań w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego. Swoje zasoby oferuje również Krajowa Agencja Bezpieczeństwa Systemów Informatycznych. Istnieją również różne darmowe narzędzia, które testują podatność Twojej strony na ataki i ostrzegają Cię, jeśli dojdzie do naruszenia bezpieczeństwa.
Podsumowanie.
Małe i średnie firmy są w pełni skoncentrowane na swojej działalności i mają mało czasu na inne sprawy. Nie należy jednak zaniedbywać bezpieczeństwa cybernetycznego. Niewielka inwestycja dziś może zapobiec znacznej utracie czasu, pieniędzy i potencjalnie niezastąpionych danych jutro. Rozpoczęcie od wskazówek z tej listy nie zajmie dużo czasu, a zapewni dobrą podstawę do ochrony małej firmy przed cyberzagrożeniami.