Pamiętam czasy, gdy kilka filmów mieściło się na jednej płycie DVD. Dziś, aby zapisać film w rozdzielczości 4K lub 8K, potrzeba by było kilkunastu płyt DVD, a materiał trzeba by było dzielić na części. Aby uniknąć tak absurdalnych rozwiązań, warto zdecydować się na zakup zewnętrznego dysku pSSD. Jaka jest różnica pomiędzy dyskami SSD a pSSD?
SSD czy pSSD? Jaka jest różnica?
Różnica jest dość prosta i zasadnicza. Dyski SSD (Solid State Drive) to nośniki danych do użytku wewnątrz laptopów lub komputerów. Zapewniają fantastyczne transfery, duże pojemności, ale działają jako pamięć stała w urządzeniu. Dyski pSSD z kolei to dyski przenośne (portable SSD), które podłączamy do komputera, laptopa, ale również konsoli do gier, telewizora czy też urządzenia mobilnego, za pomocą kabla USB. Przykładowo w modelu SSD Samsung T7, do zestawu dołączono dwa kable, przydatne podczas kopiowania danych zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak i mobilnych.
Przenośny dysk SSD jako alternatywa dla pendrive?
Wiele osób wciąż do przenoszenia danych pomiędzy urządzeniami wykorzystuje przenośne pamięci USB typu pendrive. Są względnie szybki, niewielkie i w przypadku niewielkich pojemności, dość tanie. Ale jeśli chcemy przenieść lub magazynować dużą ilość danych, pamięci USB nie mają sensu. Nawet dysk pSSD o pojemności 500 GB (w serii Samsung T7 są również wersje 1 TB oraz 2 TB) ma ogromną przewagę nad pamięciami USB. Nawet taka pojemność, świetne transfery danych oraz kompatybilność z większością urządzeń m.in. z komputerami, smartfonami, telewizorami czy konsolami sprawiają, że przenoszenie danych jest szybkie i bezproblemowe.
Przykładowo dysk przenośny SSD Samsung T7 o pojemności 500 GB wystarczy, aby zapisać na nim całą bibliotekę filmów, muzyki lub kilka gier. To pojemność kilku lub nawet kilkunastu pamięci USB, a przewaga pod względem bezpieczeństwa i transferu danych jest bezsprzeczna i niekiedy wręcz miażdżąca. Wystarczy spojrzeć na gabaryty. Otóż wspomniany dysk SSD T7 ma metalową obudowę o wymiarach 85 x 57 x 8 mm i waży zaledwie 58 gramów. Jest nieco grubsza i cięższa od karty kredytowej, a pomieści w sobie więcej danych, niż na całej półce z płytami DVD.
Artykuł powstał w ramach współpracy płatnej z Samsung Electronics Polska.