Informatyka to niezwykle perspektywiczna dziedzina, składająca się z wielu gałęzi. Jedną z najbardziej atrakcyjnych odnóg, nie tylko pod względem finansowym, jest programowanie.
W związku z tym wiele osób w dzisiejszych czasach rozważa przebranżowienie się. Zanim jednak zaczniemy proces edukacji wspomnianych zagadnień warto poznać, jakie języki programowania są warte uwagi.
Czy Java to dobry wybór?
Jedną z możliwości na rozpoczęcie przygody z programowaniem jest Java. To obiektowy język programowania oparty na klasach, który służy m.in. do tworzenia aplikacji komputerowych oraz mobilnych. Jest to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, które pomimo upływu lat, nadal cieszy się sporym popytem.
Z racji wykorzystywania go na wielu płaszczyznach, użytkownicy bez problemu znajdą wiele materiałów edukacyjnych i gotowych bibliotek. Jego główną zaletą jest przede wszystkim wieloplatformowość. Oznacza to, że przy jego pomocy możemy tworzyć programy i gry na systemy operacyjne, takie jak m.in. Linux, Windows, macOS czy Android.
Kotlin jako następca Javy
Alternatywą dla Javy może być język programowania o nazwie Kotlin. To dość nowe rozwiązanie, które zostało po raz pierwszy zaprezentowane przez programistów JetBrains w 2011 roku.
Od momentu debiutu, Kotlin jest stale rozwijany, co przekłada się na dość spore zainteresowanie programistów. Dodatkowo, został on uznany przez Google jako oficjalny język programowania gier czy aplikacji na system operacyjny Android.
C#, czyli odpowiedź na dotychczasowe propozycje
Ostatnim wariantem, o jakim wspomnimy, jest C#. To rozwiązanie, które zostało zaprojektowane w latach 1998-2001. Odpowiedzialnymi za konstrukcję tego narzędzia był zespół pracujący dla firmy Microsoft.
Jak łatwo można się domyśleć, C# służy obecnie do projektowania zaawansowanych aplikacji i gier na system Windows. To, że jest już dość wiekowy działa tylko na jego korzyść. Projektanci nie zapomnieli o jego rozwijaniu, a to daje szansę na jeszcze lepsze wykorzystanie go podczas własnych projektów. Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat języka C#.