Filozofia Agile Management zakłada, że zespoły powinny się samoorganizować, gdyż to przekłada się na lepszą efektywność pracy. Agile Management Software to oprogramowanie pomagające zarządzającym projektami w kontroli nad budżetem, zasobami ludzkimi i planowaniu dalszych działań zgodny z regułami project managementu wg. metodyki Agile. Praktyczne zastosowanie tego podejścia do zarządzania projektami i budowania oprogramowania pozwala o wiele szybciej realizować zlecone prace, a także raportować o efektach interesariuszom. Na ogół Agile Project Management polega na dostarczaniu przez zespoły, np. programistyczne, efektów prac w niewielkich przyrostach, ale wysoce użytecznych na całego projektu.
Przyrostowa metodologia tworzenia software – Agile Project Management w praktyce
Warto dodać, że choć metodyka Agile Management znana jest już od ponad 20 lat w branży IT, to w zarządzaniu projektami IT zaczęła zyskiwać na popularności po 2012 r. a od niedawna stosowana jest także powszechnie dla zarządzania innymi projektami. Realizowanie zadań na etapie budowania projektu software z pomocą koncepcji Agile Project Management pozwala na dostarczanie klientom produktów wysokiej jakości, np. oprogramowania webowego, które uwzględnia wszelkie potrzeby użytkowników oraz wymagania projektowe. W tym przypadku liczy się przede wszystkim jakość stworzonego oprogramowania oraz jego funkcjonalność.
Chcesz dowiedzieć się, na czym dokładnie polega Agile Management? Oto kilka aspektów, które uwzględnia ta koncepcja na etapie realizacji prac przy tworzeniu software:
- szybka reakcja na zmiany w kodzie software zgodnie z uwagami, a nie realizacja za wszelką cenę założonego planu.
- ludzie i interakcje międzyludzkie – oznacza to, że w trakcie prac nad oprogramowaniem liczy się przede wszystkim czynnik ludzki,
- funkcjonalność aplikacji aniżeli szczegółowa dokumentacja prac (nawet tych które nie przynoszą bezpośrednich korzyści dla projektu lub muszą być poprawione),
- współpraca z klientem rozpoczyna się już na etapie tworzenia i planowania projektu.
Dlaczego warto zdecydować się na wdrożenie koncepcji Agile Management w zespole programistycznym?
Jeśli chodzi o koncepcję Project Management Agile, warto wiedzieć, iż jest to wysoce innowacyjna metodyka działania zespołów pracujących nad software, która pozwala na osiąganie widocznych efektów prac, nawet jeżeli te dostarczane są partiami. Wyróżniamy też kilka powodów, dla jakich warto zdecydować się na stosowanie metodyki Agile Management w praktyce.
- Iteracyjne podejście do działania – przydzielanie zadań konkretnym osobom, dzielenie całego projektu na wiele etapów oraz wspólne opracowywanie dalszych prac – to naprawdę się opłaca.
- Skupienie na wysokiej jakości oprogramowaniu, a nie wyłącznie założeniach projektu.
- Wysoki poziom elastyczności.
- Proste metody pracy, które umożliwiają osiąganie jak najlepszych efektów – wynika to z praktycznego podziału zadań i celów projektowych.
- Możliwość mocnego zaangażowania w projekt wszystkich współpracowników, jak i klienta czy nawet potencjalnego użytkownika.
Agile Management – szybka reakcja na zmiany się opłaca
Można śmiało powiedzieć, że Agile Management to metodyka, która opiera się na założeniu, iż szybka reakcja na zmiany jest lepsza, aniżeli działanie zespołu projektowego wyłącznie na podstawie niezmiennych założeń oraz zamierzonych z góry celów, które w trakcie prac mogą okazać się chybione. O wiele lepszym sposobem na budowanie nowych projektów IT i software jest ciągłe analizowanie zmian i realizowanie prac w mniejszych etapach wraz z ich raportowaniem oraz sprawdzaniem efektów. Dzięki temu można o wiele szybciej wdrożyć nową aplikację na rynek, unikając wielu błędów i poprawek, a także zyskać maksymalne zadowolenie klienta ze zrealizowanych prac.
Podsumowując: Agile Management to wysoce innowacyjna metodologia, pozwalająca na osiąganie jak najlepszych efektów prac, np. zespołu programistów na podstawie stałego kontaktu z otoczeniem oraz klientem. Sprawny przepływ informacji pozwala na obniżenie kosztów realizowanych prac, a także ich znaczne przyśpieszenie.