Wypadki w biurze lub w domu są rzeczą normalną, natomiast trzeba pamiętać, że w przypadku zalania laptopa może to prowadzić nawet do całkowitego zniszczenia urządzenia. Szybka reakcja pozwoli jednak na sprawne zażegnanie problemu. Co zrobić w takiej sytuacji?
Co zrobić po zalaniu komputera?
Dla wielu osób pierwszą reakcją po zalaniu firmowego laptopa czy innego sprzętu będzie potrząśnięcie urządzeniem w celu pozbycia się płynu. Nie jest to jednak odpowiednia metoda – w ten sposób można doprowadzić do dalszego kontaktu wody lub innego płynu z delikatnymi komponentami elektronicznymi. Zaleca się po prostu ustawienie sprzętu do góry nogami, by ciecz mogła swobodnie spływać. Ponadto należy jak najszybciej odłączyć urządzenie od źródła zasilania w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia zwarcia, a w przypadku laptopa – wyjąć baterię.
Warto także mieć na uwadze, że sposób postępowania po zalaniu laptopa zależy od rodzaju cieczy. Woda przeważnie będzie stanowić najmniejszy problem, jednak w przypadku słodkich płynów (kawy, herbaty, czy różnych napojów) pełne osuszenie będzie znacznie trudniejsze. O ile przy zalaniu wodą zazwyczaj wystarczy odczekanie powyżej 24 godzin na to, aż płyn odparuje i będzie można ponowne uruchomić komputer, o tyle płyny z zawartością cukru będą zazwyczaj wymagać rozkręcenia urządzenia. Z takimi zadaniami warto zgłosić się do specjalistów od wsparcia technicznego.
Backup danych w chmurze – sposób na sprawne odzyskanie danych po zalaniu
Zalanie komputera służbowego to nie tylko ryzyko zniszczenia urządzenia, lecz także bezpowrotnej utraty danych. Nawet jeśli sprzęt uda się uratować, czasem stracimy dostęp do dysku z plikami, które mogą mieć kluczowe znaczenie dla pracy przedsiębiorstwa. Aby móc je sprawnie odzyskać, należy zainwestować w rozwiązania takie jak backup w chmurze dla firm.
Dlaczego warto postawić na kopie zapasowe w usługach cloud? Backup w chmurze dla firm to nie tylko sposób na skuteczną reakcję na awarie, lecz także solidna ochrona przed działaniami hakerów. Warto przy tym podkreślić, że backup w chmurze dla firm pozwala w łatwy sposób spełnić wymagania tzw. reguły 3–2–1, nazywanej także złotą zasadą backupu. Zakłada ona:
- Stworzenie trzech kopii zapasowych danych;
- Przechowywanie ich na dwóch różnych nośnikach lub dwóch różnych technologiach wykorzystanych do wykonania kopii, na przykład backup danych w chmurze;
- Umieszczenie jednej kopii poza siedzibą firmy – na przykład w zewnętrznym Data Center.
Dzięki takim usługom firmy są w stanie wcześniej przygotować się na potencjalne ryzyko utraty danych – czy to w wyniku ataku hakerskiego, wypadku, takiego jak pożar siedziby firmy, czy błędów pracowników, w tym zalania sprzętu. Kompleksowe rozwiązania dla przedsiębiorstw, które chcą zadbać o bezpieczeństwo swoich danych i nie narażać go na utratę reputacji lub zaufania klientów, przygotował dostawca INEA. Firma gwarantuje pełną skalowalność usług w zależności od potrzeb przedsiębiorców, stałe wsparcie techniczne i nadzór 24/7/365 oraz niezawodność, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii i komponentów. Ponadto INEA zapewnia wysokie SLA (z angielskiego Service Level Agreement, czyli poziom i warunki świadczonych usług z zakresu IT) na poziomie 99,9%, co sprawia, że firmy nie muszą obawiać się o przerwy w dostawie swoich usług czy cyberzagrożenia.